Zatočte
s bolesťou hlavy

Vie sa nenápadne prikradnúť a potom si podmaniť váš denný program. Je nepríjemná, otravná a môže sa vyskytovať v rôznych obmenách. Bolesť hlavy nie je obľúbený spoločník. Pozrite sa, čo ju zapríčiňuje a ako s ňou zatočiť.

Postihuje až 90 percent populácie

PREČO NÁS BOLÍ HLAVA

Bolesť hlavy je veľmi častá. Postihuje až 90 percent populácie. Konkrétne nás nebolí mozgové tkanivo ani samotná lebka, ale nervy a nervové pletence, ktoré sa vyskytujú medzi kožou a kosťami. Ďalším zdrojom bolesti sú cievy a svaly v oblasti hlavy.

AKO SA DELIA BOLESTI HLAVY

Bolesti hlavy je možné deliť aj na základe pôvodu. Medzi cievne bolesti hlavy spadá napríklad migréna, veľmi časté sú tenzné bolesti hlavy spôsobené zvýšením svalového napätia, pretlakové bolesti, ktoré zapríčiňuje vnútrolebečný tlak, a zápalové bolesti.

Odborníci delia bolesti hlavy aj na primárne a sekundárne, podľa toho, či je bolesť hlavným zdravotným problémom, alebo je iba niektorým zo symptómov iného ochorenia či úrazu.

Bolesti hlavy môžu byť epizodické alebo chronické. Z času na čas pobolieva hlava takmer každého z nás. Ak sa tak však deje veľmi často – napríklad viac než 15 dní v mesiaci, bude mať vaša bolesť hlavy skôr chronický charakter.

PRÍČINY BOLESTI HLAVY

Aké sú časté príčiny bežné bolesti hlavy? Patrí medzi ne napríklad nevhodný jedálny lístok. Vysoko spracované potraviny, ako sú napríklad niektoré údeniny, v kombinácii s alkoholom, a najmä červeným vínom, dokážu spustiť nepríjemné bolesti. Viac ohrození sú aj fajčiari. Hlavu však dokáže rozbolieť aj vynechávanie pravidelného jedla a hladovka.

Zlý spánkový režim či zvýšená fyzická aktivita sa tiež dokážu podpísať na bolesti. Niekedy je spúšťačom nesprávne držanie tela a s ním súvisiaci sedavý štýl života. Bolesť hlavy sprevádza aj kýchanie, nachladnutie, upchaté dutiny, nadmerné smrkanie alebo plač.

Stres a bolesti hlavy

Jedným z najčastejších pôvodcov bolesti hlavy je stres. Dokáže vyvolať viac typov bolestí a častejšie je táto reakcia zaznamenaná u detí a mladých dospelých. Každodenné nepríjemnosti ako práca na dôležitom projekte, preťaženosť, hádky alebo kalendár preplnený povinnosťami dokážu zatočiť s hladinami stresových hormónov a vyvolať reťazové reakcie.

V takom prípade je dobré sa zastaviť, zamyslieť sa nad svojím životným štýlom a siahnuť po uvoľňovacích technikách. Jedna dovolenka síce jar nerobí, ale viac odpočinku by pomôcť mohlo. Takisto ako napríklad meditácia, pohyb alebo práca s dychom.

Tenzné bolesti hlavy

Najčastejším typom bolesti, ktorý je vyvolávaný stresom, sú tenzné bolesti hlavy. Mávajú pomalý nástup, hlava obvykle bolí po oboch stranách a môže zasahovať až dozadu alebo ku krku. Tenzná bolesť je tupá, na stupnici intenzity obvykle mierna až stredne silná.

Klastrová bolesť

Bolesť hlavy sa môže prejavovať aj jednostrannými intenzívnymi a prenikavými pocitmi v oblasti okolo oka alebo na jednej strane tváre. Ide o klastrovú bolesť. Môže ju sprevádzať opuch, začervenanie, jednostranné potenie či upchatie nosa a slzenie očí na rovnakej strane. Klastrová bolesť prichádza v sérii niekoľkých epizód, ktoré trvajú od 15 minút do 3 hodín. Častejšie sa objavujú u mužov, obvyklejšie bývajú na jar a na jeseň.

Bolesť hlavy a vysoký tlak

Častá bolesť hlavy môže mať spojitosť s vysokým tlakom. V takom prípade sa obvykle vyskytuje na oboch stranách hlavy, pulzuje a zhoršuje sa pri fyzickej aktivite. Býva sprevádzaná ďalšími príznakmi spojenými s vysokým krvným tlakom. Ak máte podozrenie na také prepojenie, kontaktujte svojho lekára.

Bolesť hlavy po fyzickej námahe

Bolesť hlavy sa niekedy môže objaviť aj po intenzívnej fyzickej námahe, napríklad po vyčerpávajúcom behu. Pravdepodobne ju zapríčiňuje zvýšený prietok krvi hlavou, čo môže viesť k pulzujúcej bolesti hlavy na oboch stranách hlavy. Tento typ bolesti by mal rýchlo pominúť.

Bolesť hlavy a hormóny

Aj hormóny ovplyvňujú to, či vás rozbolí hlava. Ženy niekedy trápia bolesti spojené s fázou menštruačného cyklu, najčastejšie nastupujúce pred alebo po menštruácii.

Bolesť hlavy a alergia

Spúšťačom môžu byť tiež alergie, ktoré sa sústredia do oblasti okolo dutín. V spojení s nádchou sa alergia niekedy tvári ako nachladnutie. Snažte sa preto vysledovať nástup problémov, aby ste odhalili ich pravú príčinu.

ČO ROBIŤ PRI BOLESTI HLAVY

Ako si teda uľaviť, keď vás bežne bolí hlava? Počas pracovného stretnutia, spoločenskej udalosti alebo vybavovania záležitostí zvyčajne nie je čas na dlhší odpočinok, prehodnotenie časových priorít alebo masáž. Akútnu bolesť môžete riešiť napríklad pomocou Paralenu Rapid. Šumivé tablety s paracetamolom sa používajú na liečbu miernej až stredne silnej bolesti. Alebo môžete siahnuť po obľúbených tabletách PARALEN® 500, ktoré zaženú bolesť hlavy, aby ste mohli v pokoji dokončiť, čo potrebujete.

Paralen® 500mg tablety
Kde kúpiť
KDY VYRAZIT K LÉKAŘI

KEDY VYRAZIŤ K LEKÁROVI
PRI BOLESTI HLAVY

Bolesti hlavy neradno podceňovať. Môžu mať celý rad príčin a dokážu ovplyvniť naše zdravie aj správanie. K lekárovi vyrazte vo chvíli, keď sa začne zvyšovať častosť bolestí alebo stupňovať ich intenzita, keď vám nepomáha obvyklá liečba alebo keď pre bolesť hlavy nemôžete spať a ruší vás pri bežnej činnosti.

Ak omdlievate, máte vysokú horúčku, ste zmätený, máte ťažkosti s rozprávaním, zrakom či chôdzou, strácate citlivosť v niektorej časti tela alebo vraciate bez spojitosti s chrípkou či opicou, alebo vás postihla neobvykle silná bolesť hlavy, vyhľadajte lekársku pomoc čo najskôr.

ČÍTAJTE ĎALEJ