CHRÍPKA A NACHLADNUTIE
PREJAVY CHRÍPKY

ČO JE TO CHRÍPKA?

Chrípka patrí k najčastejším infekčným ochoreniam. Každoročne postihuje
10 % svetovej populácie, v čase pandémie dokonca 40 – 50 %. Je to závažné ochorenie, ktoré je každoročne príčinou úmrtí tisícov ľudí na celom svete.

Chrípka sa vyskytuje predovšetkým v zimnom období. Na severnej pologuli, a teda aj u nás, dochádza k chrípkovým epidémiám medzi októbrom a aprílom, najčastejšie však v januári a februári. K vzniku chrípkových epidémií dochádza v zime preto, že sa ľudia zhromažďujú v uzavretých nevetraných priestoroch. Vírus chrípky prežíva dlhšie pri nižšej teplote a vyššej vlhkosti.

10 % svetovej populácie
je postihnutá chrípkou
20 mil. obetí zomrelo na „španielsku chrípku“

PANDÉMIA CHRÍPKY

Prvá dokumentovaná chrípková pandémia sa objavila už v roku 1510 v Afrike a rozšírila sa do celej Európy.

Za najväčšiu chrípkovú pandémiu sa považuje tá, ktorá prebiehala vo svete medzi rokmi 1918 – 1920. Táto pandémia sa označuje aj ako tzv. „španielska chrípka“ a mala na svedomí obrovské množstvo úmrtí, väčšinou na pridružený zápal pľúc (odhaduje sa cca 20 miliónov obetí, niektoré zdroje uvádzajú dokonca 40 – 50 miliónov). Predpokladá sa, že pandémia sa zrodila v Číne, odkiaľ sa v tomto období sťahovalo veľa ľudí za prácou do USA. Z Ameriky sa dostala do Európy prostredníctvom amerických vojnových kontingentov, ktoré sa v Európe vylodili.

K ďalšej pandémii došlo v roku 1957 – táto pandémia sa začala v Číne, odkiaľ sa cez Hongkong a Taiwan rozšírila do Japonska. V zime 1957 sa už vyskytovala na severnej aj južnej pologuli a za pol roka postihla 40 % obyvateľstva na celom svete. Počet obetí tejto pandémie sa odhaduje na 1 milión.

V roku 1968 sa v Číne znovu prudko rozbehla nová pandémia, ktorá bola už na začiatku roku 1969 v Európe, Afrike, Severnej aj Južnej Amerike a Japonsku. V roku 2009 sa z USA najprv rozšírila pandémia chrípky, ktorá zasiahla celý svet.

VÍRUS CHRÍPKY

Pôvodcom ochorenia je chrípkový vírus, ktorý sa nachádza vo veľkom množstve v sekréte dýchacích ciest a vylučuje sa pri rozprávaní, kašľaní a kýchaní.

POZNÁME TRI ZÁKLADNÉ TYPY CHRÍPKOVÝCH VÍRUSOV:

Chrípkové vírusy typu A

Infikujú ľudí, hydinu a prasatá.

Chrípkové vírusy typu B

Infikujú výhradne ľudí.

Chrípkové vírusy typu C

Infikujú ľudí a prasatá.

Chrípkový vírus typu A je najviac zodpovedný za epidémie a pandémie. Je to spôsobené tým, že chrípkové vírusy typu
A môžu podliehať výraznej zmene a mutácii.

ČO JE TO NACHLADNUTIE?

Nachladnutie je zápalové ochorenie dýchacích ciest, ktoré je väčšinou spôsobené vírusom. V prípade nachladnutia nie je pôvodcom
ochorenia vírus chrípky. Patria sem napríklad:

nádcha (rinitída)

zápal nosohltana (nazofaryngitída)

zápal dutín (sinusitída)

zápal hrtanu (laryngitída)

Pre väčšinu týchto ochorení platí, že u dospelého človeka spravidla nemávajú dramatický priebeh.

CHRÍPKA ALEBO NACHLADNUTIE?

Medzi týmito dvoma chorobami môžeme pozorovať nasledujúce rozdiely:

Príznaky Chrípka Nachladnutie
Horúčka vysoká nad 38 °C tel. teplota obvykle do 38 °C
Bolesť hlavy častá len občas
Nádcha s rôznou frekvenciou často
Zimnica áno málokedy a krátkodobá
Kašeľ častý, dráždivý, veľmi úporný častý
Bolesť v hrdle minimálne často
Bolesť kĺbov a svalov áno áno
Pľúcne a mimopľúcne komplikácie áno áno
Nástup choroby rýchly nástup príznakov skôr pozvoľný nástup príznakov

PREJAVY CHRÍPKY

Horúčka

Vysoká, ale mierne kolísajúca horúčka (hlavne pri podávaní liekov proti horúčke) pretrváva 2 až 4 dni. U starších osôb býva horúčka nižšia, naopak, u detí býva horúčka veľmi vysoká. Zvýšenú teplotu znižujeme liekmi proti horúčke, napríklad liekmi obsahujúcimi paracetamol (napr. PARALEN® 500) alebo liekmi proti zápalu a horúčke obsahujúcimi ibuprofén.

U detí používame na zníženie horúčky paracetamol (alebo ibuprofén) vo forme suspenzie (napr. PARALEN® SUS), čapíkov (napr. PARALEN® 100) alebo tabliet pre deti (napr. PARALEN® 125).

BOLESŤ HLAVY

Častý príznak, ktorý sprevádza chrípku aj nachladnutie. Liečime analgetikami – teda liekmi, ktoré tlmia bolesti rôzneho pôvodu.

Analgetiká môžu obsahovať rôzne účinné látky, na tlmenie bolesti sa najčastejšie používajú analgetiká s obsahom paracetamolu (napr. PARALEN® 500) alebo ibuprofénu.

NÁDCHA, UPCHATÝ NOS

Nádcha patrí medzi včasné príznaky nachladnutia. Začína sa ako vodnatý sekrét z nosových žliaz, neskôr sa mení na zápalový výtok (exsudát). Farba exsudátu sa mení podľa množstva bielych krviniek (biela, žltá, zelená). Neskorším príznakom býva upchatý nos, čo je spôsobené prekrvením (kongesciou) nosových ciev a následným opuchom nosovej sliznice.

Na dekongesciu (zníženie prekrvenia a opuchu) alebo na uvoľnenie nádchy a uľahčenie dýchania sa podávajú nosné kvapky, prípadne celkovo podávané lieky s obsahom dekongestív, teda látok znižujúcich opuch nosovej sliznice (napr. PARALEN® GRIP horúci nápoj citrón 650 mg/10 mg, PARALEN® GRIP horúci nápoj pomaranč a zázvor 500 mg/10 mg, PARALEN® GRIP horúci nápoj echinacea a šípky 500 mg/10 mg, PARALEN® GRIP, PARALEN® GRIP chrípka a bolesť).

BOLESŤ V HRDLE

Príčinou bolesti je zápal horných ciest dýchacích spôsobený vírusovou infekciou. Býva častým príznakom nachladnutia, menej často pri chrípke. Prvotným príznakom je pocit podráždenia v hrdle, ktorý sa môže rozvinúť do bolesti v hrdle.

Bolesť v hrdle liečime liekmi proti bolesti (analgetiká), najčastejšie liekmi obsahujúcimi paracetamol (napr. PARALEN® 500) alebo analgetikami s protizápalovým účinkom obsahujúcimi ibuprofén.

KAŠEĽ

Najprv je suchý a dráždivý, postupne prechádza do vlhkého produktívneho kašľa a spôsobuje chorým značné utrpenie. Pretrvávať môže, spolu s pocitom únavy, 1 – 2 týždne (niekedy aj dlhšie).

Na suchý dráždivý kašeľ používame tzv. antitusiká (lieky proti kašľu) buď samotné, alebo v kombinovaných prípravkoch. Napr. jednou z účinných látok lieku PARALEN® GRIP je antitusikum dextrometorfán. Vlhký produktívny kašeľ liečime expektoranciami – liekmi podporujúcimi vykašliavanie.

BOLESŤ SVALOV, KĹBOV

Takisto ako bolesť hlavy býva bolesť svalov a kĺbov častým príznakom, ktorý sprevádza chrípku. Liečime analgetikami – teda liekmi, ktoré tlmia bolesti rôzneho pôvodu.

Analgetiká môžu obsahovať rôzne účinné látky, na tlmenie bolesti sa najčastejšie používajú analgetiká s obsahom paracetamolu (napr. PARALEN® 500) alebo ibuprofénu.

ÚNAVA

Únava je adaptačná reakcia organizmu nutná na zamedzenie zbytočného výdaja energie. Zvýšené množstvo energie je potrebné pri horúčke, pri ktorej organizmus bojuje s infekciou.

BOLESŤ VEDĽAJŠÍCH NOSOVÝCH DUTÍN

Táto bolesť je spôsobená zápalom dutín. Najčastejší je zápal čeľustnej dutiny, ktorý vzniká po nádche. Sprevádza ho opuch sliznice nosovej dutiny, výtok z nosa, zhoršené dýchanie nosom a bolesť hlavy pod očnicou. Pri zápale čelnej dutiny sú príznaky vnútri nosa podobné, bolesť však pociťujeme nad očnicou. Pri zápale dutín čuchovej kosti je bolesť lokalizovaná medzi nosom a okom alebo za očnicou. Výtok z nosa nebýva veľký, pretože tieto dutiny sú malé. Ak je zápalom postihnutá dutina klinovej kosti, je bolesť lokalizovaná za očnicou, na temene hlavy alebo až v záhlaví.

Na tlmenie bolesti sa používajú analgetiká (napr. PARALEN® 500), pri súčasnom opuchu nosovej sliznice môžeme na uvoľnenie upchatého nosa použiť analgetiká kombinované s tzv. dekongestívami, čo sú látky znižujúce opuch nosovej sliznice (napr. PARALEN® GRIP chrípka a bolesť, PARALEN® GRIP horúci nápoj citrón 650 mg/10 mg, PARALEN® GRIP horúci nápoj pomaranč a zázvor 500 mg/10 mg, PARALEN® GRIP horúci nápoj echinacea a šípky 500 mg/10 mg).

KOMPLIKÁCIE

V priebehu chrípky môžu nastať komplikácie vyvolané samotným vírusom chrípky alebo tzv. bakteriálnou superinfekciou (t. j. bakteriálnou infekciou, ktorá napáda organizmus oslabený vírusom). Týmito komplikáciami sú ohrození predovšetkým rizikoví pacienti (starší ľudia, oslabení – postihnutí chronickým ochorením dýchacieho ústrojenstva, metabolickými a srdcovými chorobami).

Najčastejšou komplikáciou býva zápal priedušiek (akútna bronchitída). Najzávažnejšou komplikáciou býva zápal pľúc. Ďalej sa môžu vyskytnúť zápaly kĺbov, svalov alebo srdca, prípadne rôzne nervové komplikácie. Najmä u malých detí sa môžu vyskytnúť zápaly hrtanu, zápal priedušničiek alebo stredného ucha.

ČÍTAJTE ĎALEJ