RADY OD MAMIČKY: Čo robiť pri nachladnutí alebo chrípke

Bolesť hlavy, svalov a kĺbov, zvýšená teplota, upchatý nos… Nepríjemné ochorenie je tu! Kým nachladnutie či chrípka prejdú, nezostáva nič iné než zaliezť pod perinu a odpočívať. Vďaka dobrým radám našich mamičiek vieme aj to, ako zmierniť príznaky ochorenia a nasledujúce dni si aspoň o trochu uľahčiť. Ktoré to sú?

PROTI NACHLADNUTIU
A HORÚČKE ODPOČINKOM

Vyležte to – hneď od začiatku. Tento krok rozhodne nepreskakujte. Radšej obetujte deň-dva práce či zábavy a doprajte si čas na vyliečenie. Svojmu telu tak poskytnete priestor, aby zmobilizovalo vlastné sily a popasovalo sa s nachladnutím. Veľmi dôležité sú najmä prvé dni, keď sa necítite vo svojej koži. S ničím neotáľajte a bežte si odpočinúť, aby ste boli o to skôr zdraví.

Doprajte si čas na vyliečenie
Spánok je pre regeneráciu tela veľmi dôležitý

Spánok je pre regeneráciu tela veľmi dôležitý. Lenže s upchatým nosom a boľavým hrdlom sa jeho kvalita rapídne zhoršuje. Mamičky našťastie vedia, ako pomôcť aj s týmto problémom.

Aby sa vám pri spánku lepšie dýchalo, podložte si hlavu alebo hornú polovicu tela ďalším vankúšom. Také naklonenie pomáha otvoriť dýchacie cesty a zmierňuje ich upchatie. Môžete si zároveň pomôcť od chrápania a spánkového apnoe.

Okrem toho sa aspoň trochu držte svojho pravidelného spánkového režimu. Ak totiž celý deň prespíte, je veľká pravdepodobnosť, že noc strávite civením do steny, a to aj vo chvíľach, keď ste unavený z horúčky a nachladnutia.

ČO NA NACHLADNUTIE

Ak cítite, že na vás niečo lezie, pripravte sa na to, že sa nachladnutie bude najskôr zhoršovať. A hneď spustite útok proti bacilom. Odpočinok pekne v teple je krok číslo jeden. Úplne automatickou vecou by malo byť aj odloženie cigariet a alkoholu. Vyhnite sa tiež spoločnosti ľudí, ktorí fajčia. Cigarety by mohli zhoršiť vaše respiračné ťažkosti.

Na bolesť v hrdle tekutinami

Pre bolesť v hrdle je často ťažké dostať do tela viac tekutín. Napriek tomu by ste to nemali vzdať. Tekutiny pri bežnom nachladnutí pomáhajú uvoľniť prekrvenie a zabraňujú dehydratácii. Radšej sa vyhnite káve a namiesto toho si doprajte napríklad zázvorový čaj s citrónom. Zdraviu prospešné vlastnosti zázvoru pozná ľudstvo už dlhé storočia. Táto rastlina pomáha proti kašľu, boľavému hrdlu a dokáže skrotiť aj žalúdočné nevoľnosti.

Do čaju môžete pridať tiež lyžičku medu, ktorý má viacero antibakteriálnych a antimikrobiálnych vlastností. Toto tajomstvo pozná každá mamička.

Polievka dokáže uvoľniť upchatý nos

A keď vás omrzí čaj, doprajte si dobrú polievku. Ak máte možnosť, pripravte si kurací vývar so zeleninou. Túto horúcou posilu v nepohode odporúčal už pred 800 rokmi córdobský lekár a filozof Maimonides. Jeho predpis podporujú aj súčasné výskumy – a aj naše mamičky. Horúci vývar plný zeleniny, so štipkou čierneho korenia a cesnaku, dokáže vírusy vyhnať z tela.

Dopĺňajte vitamíny

Nevyhýbajte sa ovociu a zelenine, ani keď sa cítite pod psa. Výskumy ukazujú, že vitamíny C a D a okrem nich aj zinok a echinacea majú blahodarný vplyv na náš imunitný systém. Doprajte si preto aj pri nachladnutí zdravé občerstvenie, prípadne si pomôžte výživovými doplnkami. Ovocím a kuracím vývarom si jedálny lístok zároveň trochu odľahčíte, vaše telo si tak bude šetriť energiu na boj s chorobou.

Naparovanie pomôže od dráždivého kašľa a upchatých dutín.

Pomôcť uvoľniť zapchaté dutiny a zmierniť dráždivý kašeľ alebo záchvatový kašeľ vám môže naparovanie. Postup je jednoduchý: do hrnca nalejte horúcu vodu, prehoďte si cez hlavu uterák a vdychujte paru. Skúste spomaliť dýchanie a sústrediť sa na prehriatie dutín. Dajte si však pozor na to, aby ste sa parou z príliš horúcej vody nepopálili. Naparujte sa len 10 až 15 minút niekoľkokrát denne. Vďaka tejto procedúre sa vám bude aj lepšie zaspávať.

Pred spaním sa osprchujte teplou vodou. Para vám pomôže uvoľniť upchaté dutiny. Ak sa na sprchu necítite, skúste si aspoň na chvíľu na dutiny priložiť teplý obklad.

Kloktanie na bolesť v hrdle

Na boľavé hrdlo pomôže napríklad kloktanie. Rýchlu úľavu môže priniesť kloktanie slanou vodou. Kúpiť si môžete aj šalviové pastilky alebo podobné prípravky.

Pomôže aj správne smrkanie

Myslite tiež na správnu techniku smrkania, ak máte upchatý nos. Nebojte sa zbavovať sa hlienu a s ním aj bacilov. Smrkajte dostatočne, nepopoťahujte a vyhadzujte použité vreckovky rýchlo do koša. Ak však budete smrkať veľkou silou, hrozí, že sa choroboplodné zárodky dostanú do ušných ciest a spôsobia vám bolesť ucha. Smrkajte preto jemne a často. Nezabudnite sa starať aj o prípadný odretý nos.

BUĎTE PRI NACHLADNUTÍ OHĽADUPLNÝ

Vírusy nachladnutia a chrípky sa šíria vzduchom, hlavne kašľaním a kýchaním. Najmä v prvých dvoch dňoch choroby je množstvo vírusov v tele chorého človeka naozaj veľké. To najlepšie, čo pre svoje okolie môžete urobiť, je sa predovšetkým na začiatku choroby izolovať od okolia a dopriať si odpočinok bez toho, aby ste ďalej šírili vírusy. Ak to nie je možné, využite v spoločnosti ďalších ľudí napríklad respirátor a rukavice.

NEZABUDNITE NA PARALEN

Keď vás trápia bolesti hlavy, bolesti svalov a kĺbov, horúčka, môže sa pobyt v posteli poriadne natiahnuť. Nespoliehajte sa iba na zázvorový čaj s medom a siahnite po obľúbenom pomocníkovi mamičiek pri nachladnutí a chrípke: po Paralene. Doprajte si dobrý odpočinok, vhodný režim, ktorý vám uľaví, a pomôžte svojmu telu bojovať s nepozvanými návštevníkmi.

O tom, aký liek zvoliť, sa môžete so svojím lekárom alebo lekárnikom poradiť cez telefón. Či už zvolíte klasické tablety, alebo napríklad horúci nápoj, je dôležité, aby ste lieky nekombinovali. Mohlo by sa totiž stať, že tak skonzumujete vyššie než odporúčané množstvo paracetamolu. Pri správnom dávkovaní dokáže táto látka účinne uľaviť od bolesti svalov, kĺbov či hlavy, čo je obvyklý symptóm nachladnutia a chrípky.

A čo keď príznaky pretrvávajú dlhšie alebo sa dokonca zhoršujú? Nachladnutie či chrípku nepodceňujte a poraďte sa so svojím lekárom.

Paralen® 500mg tablety
Kde kúpiť
Jak předejít nachlazení

AKO PREDÍSŤ NACHLADNUTIU

Až choroba ustúpi, začnite myslieť na prevenciu. To najlepšie, čo pre svoje telo môžete urobiť, je dopriať mu zdravú stravu, dostatok pravidelného pohybu a regulovať množstvo stresu. To docielite napríklad kvalitným odpočinkom a hlavne dostatočným spánkom. Odporúča sa aj otužovanie či prísun vitamínu C. Myslite tiež na vhodnú hygienu. Najmä v období chrípok si častejšie umývajte ruky a nedotýkajte sa tváre. Nezabudnite tiež dezinfikovať povrch svojho telefónu.

ČÍTAJTE ĎALEJ