7 RÁD V OBDOBÍ CHRÍPOK

  1. Pri stavoch typických pre chrípku a prechladnutie (horúčka, malátnosť, bolesti hlavy a kĺbov, kašeľ, nádcha, upchatý nos a pocit zaľahnutého ucha) sa v rámci možností izolujte od svojho okolia. Zostaňte ležať v pokoji a v teple, doprajte si veľa spánku.
  2. Majte na pamäti potrebu zvýšeného prísunu vitamínu C.
  3. Zaistite si dostatočný príjem tekutín.
  4. Pri liečbe chrípky a nachladnutia sa používajú lieky, ktoré zmierňujú príznaky týchto chorôb. Výhodné sú hlavne kombinované lieky (napr. lieky z radu PARALEN® ® GRIP), ktoré obsahujú viac účinných látok, a tak môžu vďaka svojmu zloženiu pomáhať od viacerých príznakov naraz (horúčka, upchatý nos, bolesť alebo kašeľ). O ich výbere sa poraďte s lekárnikom, prípadne telefonicky so svojím lekárom. Je nutné kontrolovať, aby ste neužívali súbežne viac liekov obsahujúcich paracetamol, a tým predísť riziku nadmerného užitia paracetamolu.
  5. Ak ani po troch dňoch neustupujú sprievodné príznaky chrípky, najmä zvýšená teplota, navštívte svojho ošetrujúceho lekára.
  6. Chrípkový vírus sa šíri vzduchom, predovšetkým pri kašľaní a kýchaní. Chorý človek vylučuje veľké množstvo vírusov z dýchacích ciest najmä v prvých dvoch dňoch ochorenia. Buďte preto ohľaduplní k svojmu okoliu a venujte pozornosť tomu, aby ste nešírili chrípku ďalej.
  7. Po ústupe chrípky a po období rekonvalescencie si dajte predsavzatie, že sa zameriate na celkové zlepšenie svojho zdravotného stavu. Napríklad môžete začať s pravidelným pohybom, cvičením, otužovaním a dbať na stály prísun vitamínov, najmä vitamínu C.