CHRÍPKA: príznaky, liečba a trvanie
choroby

„Chytil som chrípku“ je veta zaznievajúca najmä v sychravom období. Nie vždy však ide skutočne o chrípku. Toto infekčné ochorenie ľudia často zamieňajú za iné virózy a nachladnutie. Chrípku však nie je dobré podceňovať.

Chrípku nie je dobré podceňovať

AKO SA LÍŠI CHRÍPKA OD NACHLADNUTIA

Od nachladnutia, teda zápalového ochorenia dýchacích ciest, sa chrípka líši najmä teplotou nad 38 stupňov, častou bolesťou hlavy, zimnicou, úporným kašľom, bolesťou svalov a kĺbov či pľúcnymi komplikáciami. Len zriedka je sprevádzaná bolesťou v hrdle. Oproti nachladnutiu mávajú príznaky chrípky rýchlejší nástup.

KEDY SA CHRÍPKA ŠÍRI

Vírus chrípky ročne postihne desatinu populácie. V zimných mesiacoch, keď sa ľudia viac zhromažďujú v nevetraných priestoroch, dokáže chrípka zasiahnuť až polovicu populácie. Vírus má totiž lepšie podmienky na šírenie. Jeho následky môžu byť fatálne.

Horúčka môže mať pri chrípke kolísavý priebeh

KTO JE OHROZENÝ CHRÍPKOU

Nie je však nutné obávať sa dramatických dopadov. Zdravého človeka by chrípka nemala významnejšie ohroziť. Najohrozenejšími skupinami pacientov sú starší ľudia a ľudia s oslabenou imunitou. Liečbu chrípky často komplikujú pridružené ťažkosti alebo kombinácia s bakteriálnou infekciou. V prípade, že spadáte do ohrozenej skupiny a máte podozrenie na chrípku, spojte sa so svojím lekárom čo najskôr.

ČO SPÔSOBUJE CHRÍPKU

Chrípkové ochorenie je spôsobené vírusom, ktorý sa šíri z dýchacích ciest rozprávaním, kašľom či kýchaním. Vírus delíme na tri základné typy: A, B a C. Za pandémie a veľké chrípkové vlny je zodpovedný hlavne prvý typ. Dokáže rýchlo mutovať a prispôsobovať sa. Postihuje ľudí, hydinu a prasatá. Vírus B postihuje iba ľudí, vírus typu C je nákazlivý pre ľudí a prasatá.

AKO LIEČIŤ CHRÍPKU

Od väčšiny príznakov si môžete uľaviť rôznymi voľnopredajnými liekmi. Horúčka môže mať pri chrípke kolísavý priebeh a prejavuje sa inak podľa vekových skupín pacientov – u detí býva vysoká, u starších osôb, naopak, nižšia. Od horúčky, bolesti hlavy, bolesti v hrdle, svalov a kĺbov alebo bolesti vedľajších nosových dutín dospelým pomôže PARALEN® 500. Na zníženie horúčky u detí sú pre tento vek vhodné suspenzie, čapíky či tablety.

Proti nádche, upchatému nosu, kašľu či zápalu dutín môžete využiť PARALEN® GRIP chrípka a bolesť. Paracetamol znižuje horúčku a uľavuje od bolesti, fenylefrín pomáha uvoľniť plný alebo upchatý nos a kofeín urýchľuje nástup účinku paracetamolu a pomáha bojovať proti ospalosti a pocitu vyčerpanosti, ktorý ochorenie sprevádza. PARALEN® GRIP si môžete dopriať aj vo forme nápoja. V liečbe vám pomôžu príchute citrón, pomaranč a zázvor alebo echinacea a šípky.

Paralen® horúci nápoj
Kde kúpiť

ŠPANIELSKA CHRÍPKA
A ĎALŠIE PANDÉMIE

Najväčšia pandémia chrípky, ktorú z dejín poznáme, si podľa odhadov vyžiadala 20 až 50 miliónov obetí. Dialo sa tak zhruba pred 100 rokmi. Španielska chrípka, ako sa tejto mutácii vravelo, postihla obyvateľov na celom svete. Svoj pôvod mala pravdepodobne v Číne, odkiaľ sa ľudia v týchto časoch veľa sťahovali do Ameriky. Po mori sa potom chrípka rozšírila ďalej, a to vrátane Európy.

Úplne prvú pandémiu chrípky zdokumentovali dobové zdroje v roku 1510. Z Afriky sa vtedy rozšírila do celej Európy. Z modernejších dejín potom poznáme napríklad veľkú pandémiu z roku 1957, ktorá z Číny putovala cez Taiwan a Hongkong do Japonska a odtiaľ do celého sveta, kde postihla až 40 percent obyvateľstva. Odhaduje sa, že tejto vlne chrípky padol za obeť až 1 milión ľudí. Ďalšia pandémia prišla v roku 1968 taktiež z Číny alebo v roku 2009 z USA.

PREJAVY CHRÍPKY

Horúčka

Môže trvať 2 až 4 dni, teplota je obvykle vysoká, ale môže mierne kolísať – ovplyvniť ju môžu napríklad lieky proti horúčke. Deti mávajú vyššie horúčky, starší ľudia nižšie.

Lieči sa liekmi s obsahom paracetamolu, napríklad PARALENOM 500, alebo liekmi proti zápalu a horúčke obsahujúcimi ibuprofén. U detí sa na zníženie horúčky používa paracetamol alebo ibuprofén vo forme suspenzie (napríklad PARALEN® SUS), čapíkov (napríklad PARALEN® 100) alebo tabliet pre deti (napríklad PARALEN® 125).

BOLESŤ HLAVY

Vyskytuje sa tak pri nachladnutí, ako aj pri chrípke. Lieči sa analgetikami, napríklad PARALENOM 500, alebo liekmi s obsahom ibuprofénu.

NÁDCHA, UPCHATÝ NOS

Tento prejav chrípku často sprevádza, nie však nevyhnutne. Pri nachladnutí je nádcha prítomná takmer vždy. Najprv sa prejavuje vodnatým sekrétom, ktorý sa v neskorších fázach ochorenia mení na zápalový výtok. Jeho farbu ovplyvňuje množstvo bielych krviniek, môže byť biela, žltá aj zelená. Prekrvenie nosových ciev a ich opuch spôsobujú upchatý nos.

Na zníženie opuchu podráždenej nosovej sliznice alebo na uvoľnenie nádchy a uľahčenie dýchania môžete využiť nosové kvapky či spreje. Ďalšou možnosťou sú lieky s obsahom dekongestív, teda látok znižujúcich opuch sliznice (napríklad PARALEN® GRIP horúci nápoj citrón 650 mg/10 mg, PARALEN® GRIP horúci nápoj pomaranč a zázvor 500 mg/10 mg, PARALEN® GRIP horúci nápoj echinacea a šípky 500 mg/10 m, PARALEN® GRIP, PARALEN® GRIP chrípka a bolesť).

BOLESŤ V HRDLE

Vírusová infekcia napáda horné cesty dýchacie a vzniká tak zápal, pre ktorý vás bolí v hrdle. Táto komplikácia veľmi často sprevádza nachladnutie, naopak, pri chrípke je skôr menej obvyklá. Lieči sa analgetikami, napríklad PARALENOM 500, alebo liekmi s obsahom ibuprofénu.

KAŠEĽ

Dokáže byť veľmi úporný. Kašeľ u pacientov pretrváva obvykle týždeň až dva, niekedy však aj dlhšie. Začína sa suchým dráždivým kašľom, ktorý prechádza do vlhkého produktívneho kašľa. Sprevádza ho pocit únavy.

Suchý dráždivý kašeľ sa lieči liekmi proti kašľu (antitusiká). Účinná látka môže byť buď samotná alebo v kombinovaných prípravkoch. Napriklad v lieku PARALEN® GRIP je antitusikum dextrometorfán. Vlhký produktívny kašeľ sa lieči expektoranciami – liekmi podporujúcimi vykašliavanie.

BOLESŤ SVALOV, KĹBOV

Je častým symptómom chrípky a je sprevádzaná aj bolesťou hlavy. Lieči sa analgetikami, napríklad PARALENOM 500, alebo liekmi s obsahom ibuprofénu.

ÚNAVA

Pocit únavy sprevádza stav, keď telo bojuje s virózou. Doprajte si odpočinok a svojmu telu možnosť načerpať novú energiu.

BOLESŤ VEDĽAJŠÍCH NOSOVÝCH DUTÍN

Zapálené dutiny sprevádza celý rad nepríjemných symptómov. Po nádche môže vzniknúť zápal čeľustnej dutiny, ktorý sa prejavuje opuchom sliznice nosovej dutiny, výtokom z nosa, zhoršeným dýchaním nosom a bolesťou hlavy pod očnicou. Zápal čelnej dutiny sprevádzajú bolesti nad očnicou, inak sú príznaky podobné. Bolesťou medzi nosom a okom alebo za očnicou sa prejavuje zápal dutín čuchovej kosti. Tento zápal sprevádza slabý výtok z nosa. Zápal dutiny klinovej kosti sprevádza bolesť za očnicou, na temene hlavy alebo až v záhlaví.

Bolesť sa lieči analgetikami. Ak máte zároveň opuchnutú nosovú sliznicu, môžete využiť analgetiká kombinované s dekongestívami, teda liekmi znižujúcimi opuch nosovej sliznice (napríklad PARALEN® GRIP horúci nápoj citrón 650 mg/10 mg, PARALEN® GRIP horúci nápoj pomaranč a zázvor 500 mg/10 mg, PARALEN® GRIP horúci nápoj echinacea a šípky 500 mg/10 mg, PARALEN® GRIP chrípka a bolesť, PARALEN® GRIP).

KOMPLIKÁCIE

Častou komplikáciou sprevádzajúcou chrípku je zápal priedušiek (akútna bronchitída), dôjsť môže aj k zápalu pľúc. Objaviť sa môžu zároveň zápaly kĺbov, svalov alebo srdca, prípadne rôzne nervové komplikácie. Malé deti častejšie postihujú zápaly hrtana, zápal priedušničiek alebo stredného ucha.

AKO DLHO TRVÁ CHRÍPKA

Ochorenie sa obvykle prejaví veľmi rýchlo. Za niekoľko dní od nákazy sa objavia prvé symptómy. V porovnaní s chrípkou má nachladnutie o niečo pomalší nástup. Celkovo by ste sa mali za týždeň cítiť lepšie. Najviac infekčný budete obvykle odo dňa, keď sa u vás príznaky objavia. Potom môžete byť nákazlivý až 7 dní. V prípade detí sa toto obdobie ešte predlžuje. Dĺžku choroby ovplyvňujú ďalšie komplikácie a taktiež prístup k liečbe.

JAK DLOUHO TRVÁ CHŘIPKA

ČÍTAJTE ĎALEJ