Bolesti v tehotenstve
a pri dojčení

Bežnú bolesť hlavy, chrbta či zubov by ste za normálnych okolností dokázali vyliečiť za chvíľku. Lenže tehotenstvo alebo dojčenie komplikuje overené liečebné postupy. Prečítajte si, s akými najčastejšími bolesťami sa v období očakávania prírastku do rodiny stretnete a ako ich riešiť.

Bolesť Ako ju riešiť

AKO SA BOLESŤ V TEHOTENSTVE PREMIEŇA

Ako nastávajúca mamička najskôr zažívate celý rad nových vnemov, ktoré prichádzajú s premieňajúcim sa telom. Nepohodlie spojené s iným stavom sa strieda podľa fáz tehotenstva a dojčenia.

Bolesti v prvom trimestri

Prvý trimester sprevádza najmä únava, pocity nevoľnosti a bolesti a kŕče v bruchu. Ide o veľmi časté príznaky prvých troch mesiacov očakávania bábätka. Nepríjemné pocity v oblasti podbruška spôsobuje zväčšovanie maternice. Často za niekoľko mesiacov vymiznú. Niekedy však pretrvávajú po celý čas tehotenstva.

Bolesti v druhom trimestri

Veľa žien opisuje obdobie druhého trimestra ako to najpokojnejšie. Nevoľnosti z prvých týždňov tehotenstva zmizli, telo sa začalo viac prispôsobovať, ale bábätko ešte nie je také veľké. Toto obdobie však často sprevádzajú bolesti chrbta.

Bolesti v treťom trimestri

V treťom trimestri, keď sa telo pripravuje na pôrod, sa objavuje únava a tlak v oblasti panvy. Ženám komplikujú tešenie na bábätko aj opuchy a kŕče, niekedy dochádza k tŕpnutiu chodidiel. Zhoršuje sa obvykle bolesť chrbta a objavuje sa dýchavičnosť.

Obdobie po pôrode a začiatky dojčenia prinášajú nové výzvy. Ak je to len trochu možné, doprajte svojmu telu odpočinok a načúvajte jeho signálom.

Pozrite sa teraz podrobnejšie na to, s čím sa môžete počas tehotenstva a dojčenia stretnúť a ako sa s novou situáciou vyrovnať.

PRÍČINY NAJČASTEJŠÍCH BOLESTÍ V TEHOTENSTVE

Ako nastávajúca mamička najskôr zažívate celý rad nových vnemov, ktoré prichádzajú s premieňajúcim sa telom. Nepohodlie spojené s iným stavom sa strieda podľa fáz tehotenstva a dojčenia.

Bolesť chrbta v tehotenstve

Ako dieťatko v tele rastie, mení sa postoj a držanie tela matky. Bolesti v krížoch či iných častiach chrbta sa preto môžu ozvať už v druhom trimestri.

V treťom trimestri je zmena v držaní tela už naozaj zásadná a bolesti chrbta niekedy dokonca zabraňujú spánku. Tehotné ženy naberajú na hmotnosti, mení sa im ťažisko tela, telo reaguje uvoľňovaním väzov okolo kĺbov a panvy.

Dobrá správa je, že správnou prevenciou môžete do značnej miery bolestiam predísť. Začnite tým, že si uvedomíte svoj postoj a pohybový vzorec. Zadovážte si pohodlné topánky a prípadne podporný pás na brucho. Odborníci zároveň odporúčajú spať na boku.

Zamerať sa môžete tiež na cvičenie určené pre tehotné alebo na fyzioterapiu, kde dostanete odporúčanie zacielené presne na váš pohybový problém. Dopriať si môžete aj masáž, ktorá uľaví nielen chrbtu, ale aj mysli.

Bolesť hlavy v tehotenstve

Najmä zo začiatku tehotenstva sa objavujú bolesti hlavy. Spravidla vymiznú v priebehu ďalších trimestrov. Nebývajú ohrozujúce pre bábätko, ale dokážu poriadne potrápiť nastávajúcu mamičku.

Niekedy však môžu predznamenať tehotenskú preeklampsiu, teda závažnú komplikáciu. Ak vás trápi veľmi silná bolesť hlavy, máte rozostrené videnie, trápite sa bolesťou pod rebrami, je vám na vracanie alebo opúchate v tvári či na končatinách, okamžite kontaktujte svojho lekára.

Bolesť brucha v tehotenstve

Ďalšou obvyklou komplikáciou v tehotenstve je bolesť brucha. Súvisieť môže nielen so samotným rastom plodu, ale aj so zmenami v tráviacom trakte. Môžete pociťovať napríklad pálenie záhy. Hormóny, ktoré sa vylučujú počas tehotenstva, uvoľňujú dolný pažerákový zvierač. Z tohto dôvodu potom žalúdočné kyseliny stúpajú nahor a spôsobujú pálenie. V neskoršom štádiu tehotenstva tlačí plod na žalúdok a jeho obsah, čo tento pocit ešte viac posilňuje.

Hemoroidy a gravidita

V tehotenstve oveľa častejšie dochádza k zápcham a vzniku hemoroidov. Na zdurenie ciev v oblasti konečníka sú náchylnejšie tehotné ženy prevažne v treťom trimestri. Oveľa vyššiu pravdepodobnosť, že nimi budú trpieť, majú ženy, ktoré sa s hemoroidmi už v minulosti stretli.

Tento problém často zmizne s narodením dieťaťa. Predísť mu môžete vysokým obsahom vlákniny v jedle a dostatočným zavodnením.

Bolesť zápästí v tehotenstve

Naopak, trochu nečakanou komplikáciou je bolesť zápästí. Až tretinu žien trápi slabosť či tenzia v zápästiach, najčastejšie sa tak deje počas tretieho trimestra.

Braxton-Hicksove kontrakcie alebo poslíčkovia

Pred pôrodom sa môžu objaviť Braxton-Hicksove kontrakcie, ktorým sa hovorí poslíčkovia. Ide o sťahy, ktoré žena cíti najmä v prednej časti brucha. Od skutočných kontrakcií sa líšia okrem iného tým, že sú nepravidelné a nestupňujú sa. Vnímanie bolesti je veľmi subjektívne, avšak pôrodné kontrakcie sú naozaj intenzívne. Ak vás sťahy skôr obťažujú a ste schopná vykonávať bežné činnosti, je vyššia pravdepodobnosť, že práve zažívate Braxton-Hicksove kontrakcie.

Tŕpnutie v končatinách v tehotenstve

Ako v maternici rastie dieťatko a približuje sa k svojej pôrodnej hmotnosti, zvyšuje sa tlak na nervy v nohách. Môžete tak cítiť tŕpnutie, pichanie alebo čiastočnú necitlivosť v chodidlách. Niekedy je tento pocit sprevádzaný aj tŕpnutím a necitlivosťou v rukách. Po pôrode by malo tŕpnutie za niekoľko dní až mesiacov odznieť.

Ischias v tehotenstve

V tehotenstve môžete zažiť taktiež ischias alebo zápal sedacieho nervu. Ide o nepríjemnú vystreľujúcu bolesť, sprevádzať ju môže tŕpnutie v jednej časti tela a bolestivé pocity v inej časti. Medzi príznaky ischiasu patria pocit pálenia v dolnej časti chrbta a zadku, bolesť šíriaca sa od panvy nadol po zadnej strane nohy, náhla bolesť často prirovnávaná k zásahu elektrickým prúdom, zhoršujúca sa bolesť pri kašľaní, kýchaní alebo dlhom sedení, necitlivosť, svalová slabosť alebo tŕpnutie v jednej nohe alebo chodidle.

Ischias je spôsobený rastom dieťaťa a zvyšujúcim sa tlakom na uvoľňujúce sa svaly a kĺby. Niekedy môže bolesť spôsobiť meniaca sa poloha bábätka. Ide o nepríjemný pocit, ktorý prichádza a odchádza, ale pre dieťatko je neškodný.

BOLESTI PŔS PRED I PO PÔRODE

Bolesť pŕs sa u mnohých žien objavuje už v prvých týždňoch tehotenstva. Prsia sú citlivé na dotyk, podprsenka, ktorá vám predtým vyhovovala, teraz škrabe a tlačí. Ďalšie nepríjemnosti obvykle ženy hlásia po pôrode, keď začínajú dojčiť.

Dôvodov môže byť celý rad, od bolesti chrbta, nepríjemných pocitov tesne pred kŕmením bábätka, opuchov a hrčiek až po citlivé bradavky. S mnohými z nich dokáže pomôcť laktačná poradkyňa, trocha času, aby si vaše telo zvyklo na zmeny, a zladenie s dieťatkom.

Bolesti prsou
Paralen® 500mg tablety
Kde kúpiť

LIEKY PROTI BOLESTI V TEHOTENSTVE KONZULTUJTE S LEKÁROM

Výber liekov proti bolesti a iným bežným zdravotným nepríjemnostiam je v tehotenstve a pri dojčení veľmi zúžený. Krátkodobé užívanie paracetamolu, ktorý zmierňuje bolesť, však odborníci považujú za bezpečné. Tehotné ženy tak môžu po porade s lekárom užívať PARALEN® 500. Dojčenie nie je pri liečbe nutné prerušiť, ak dieťa sleduje lekár. Poradiť by ste sa s ním mali aj v prípade, že užívate liek dlhšie než jeden deň.

Tehotenstvo a materstvo prináša veľké zmeny. Kým sa im telo prispôsobí, je potrebná určitá trpezlivosť. Určitá miera nepohodlia je preto bežná. Bolesť však radšej nepodceňujte, a ak si nie ste istá jej pôvodom, spojte sa so svojím lekárom.

ČÍTAJTE ĎALEJ