NACHLADNUTIE: Aké sú príznaky,
ako sa prenáša a ako ho liečiť

Zdravých dospelých stretne nachladnutie obvykle dvakrát až trikrát ročne, u detí je toto ochorenie ešte častejšie. Našťastie ide väčšinou o neškodnú epizódu, ktorá je za niekoľko dní preč.

Pôvodcom sú koronavírusy a respiračné
syncyciálne vírusy (RSV)

ČO SPÔSOBUJE NACHLADNUTIE

Bežné nachladnutie lieči pacient zhruba týždeň. Niekedy sú však príznaky také urputné, že pretrvávajú až trikrát dlhšie. Pôvodcom tohto ochorenia sú vírusy. Môže ísť až o 200 rôznych vírusov. Tým najčastejším typom, ktorý nachladnutie vyvoláva, sú rinovírusy. Zodpovedné sú za 10 až 40 percent nachladnutí. Ďalším častým pôvodcom sú koronavírusy a respiračné syncytiálne vírusy (RSV). Najmä rinovírusy majú vysokú nákazlivosť, môžu sa šíriť vzduchom a blízkym osobným kontaktom.

Hygiena je veľmi dôležitá

HYGIENA PRI NACHLADNUTÍ

Rozšírený mýtus tvrdí, že nachladnutie vyvoláva pobyt v studenom prostredí. To samotné však ochorenie nezapríčiní. Nakaziť sa môžete napríklad prenosom z veci, ktorej sa chorý človek dotkol. Napríklad keď sa dotknete kľučky, ktorej sa predtým dotkol nakazený, alebo sa v autobuse chytíte toho istého držadla – a potom si priložíte ruku k ústam.

Hygiena najmä v zimnej sezóne, keď sú ľudia viac zhromaždení v nevetraných miestnostiach, je preto veľmi dôležitá. Šíreniu vírusov prekvapivo pomáha aj nízka vlhkosť vzduchu, ktorá vysúša nosové sliznice, ktoré sú potom náchylnejšie na šírenie vírusov.

ROZDIELY MEDZI CHRÍPKOU A NACHLADNUTÍM

Medzi najčastejšie príznaky nachladnutia patria upchatý nos alebo, naopak, tekutá nádcha, škriabanie či bolesť v hrdle, kýchanie, slzenie očí, zvýšená teplota, kašeľ, bolesť svalov a kĺbov, bolesť hlavy, únava a zimnica. Jednotlivé príznaky rozoberieme ešte podrobnejšie. Ľudia si bežne zamieňajú nachladnutie za chrípku. Medzi týmito dvoma ochoreniami je však rozdiel. Chrípka je o niečo závažnejšia a spôsobuje ju iný typ vírusov. Hlavná odlišnosť je najmä v horúčke, ktorá chrípku sprevádza – pri nachladnutí sa teplota zvyšuje menej. Zároveň má chrípka oproti nachladnutiu rýchlejší nástup príznakov a len zriedka ju sprevádza bolesť v hrdle.

PRIEBEH A PRÍZNAKY NACHLADNUTIA

Od prvého kontaktu s chorým človekom až po prepuknutie ochorenia obvykle uplynú 2 až 3 dni. Niekedy až týždeň. V závislosti od typu vírusu, ktorý spôsobil nachladnutie, sa objavujú nasledujúce príznaky:

PREJAVY CHRÍPKY

Nádcha, upchatý nos

Pocit upchatého nosa nevzniká z prebytku hlienu, ale z dôvodu opuchnutej nosovej sliznice. Nádchu sprevádza zápalový výtok. Nádcha obvykle za týždeň zmizne. Najmä pri nachladnutí však komplikuje dýchanie a spánok. Niekedy môže prerásť napríklad až do zápalu vedľajších nosových dutín.

Na podráždenú nosovú sliznicu použite nosové kvapky alebo spreje. Alebo využite lieky s obsahom dekongestív, teda látok znižujúcich opuch sliznice (napríklad PARALEN® GRIP horúci nápoj citrón 650 mg/10 mg, PARALEN® GRIP horúci nápoj pomaranč a zázvor 500 mg/10 mg, PARALEN® GRIP horúci nápoj echinacea a šípky 500 mg/10 mg, PARALEN® GRIP, PARALEN® GRIP chrípka a bolesť).

Bolesť alebo škriabanie v hrdle

Nepríjemný pocit v hrdle môže prejsť až do zápalu hrtana (laryngitídy). Ten sa prejavuje „štekavým“ kašľom, chraptením či zdrsnením hlasu a bolesťou. Veľmi často má rýchly nástup. Niekedy môžete pacient o hlas na pár dní úplne prísť. Bežná bolesť v hrdle sa lieči analgetikami, napríklad PARALENOM 500 alebo ibuprofénom.

Zápal nosohltana

Tento zápal sa prejavuje obvykle únavou, zvýšenou teplotou, pocitmi sucha v nose a v hrdle, nádchou, bolesťou v hrdle. Zápal trvá väčšinou zhruba týždeň a pri jeho liečbe sa hlavne potlačujú príznaky. Využívajú sa napríklad lieky s obsahom dekongestív, teda látok znižujúcich opuch sliznice (napríklad PARALEN® GRIP horúci nápoj citrón 650 mg/10 mg, PARALEN® GRIP horúci nápoj pomaranč a zázvor 500 mg/10 mg, PARALEN® GRIP horúci nápoj echinacea a šípky 500 mg/10 mg, PARALEN® GRIP, PARALEN® GRIP chrípka a bolesť).

Kašeľ

Kašľom sa čistia dýchacie cesty. Delíme ho na kašeľ suchý a produktívny. Obvykle sa najprv dostaví suchý kašeľ a po ňom nasleduje produktívny, pri ktorom sa vykašliava hlien. Suchý kašeľ môžete liečiť okrem iného kombinovanými prípravkami. Ide napríklad o PARALEN® GRIP.

Zvýšená teplota

Na rozdiel od chrípky je nachladnutie sprevádzané len mierne zvýšenou teplotou, a to obvykle do 38 stupňov C. Teplota a s ňou spojené nepríjemnosti sa liečia prípravkami s obsahom paracetamolu, napríklad PARALENOM 500 alebo liekmi proti zápalu a horúčke obsahujúcimi ibuprofén.

Únava, znížená chuť do jedla a pitia

Telo sa pri nachladnutí trápi s veľkým náporom vírusov a to odčerpáva jeho energiu. Niekedy sa prejavuje nechutenstvo. Z dôvodu vyfukovania a vykašliavania alebo potenia z tela odchádza veľa tekutín. Boľavé hrdlo však pacientov často brzdí dostatočnom príjme tekutín. Nepodceňujte túto potrebu a pokúste sa dostať do tela tekutiny aj výživné látky. Doprajte si dobrý odpočinok.

ČÍM SA LIEČIŤ PRI NACHLADNUTÍ

Pri liečbe nachladnutia sa pozornosť zameriava na zmiernenie príznakov. Chorých trápia najviac bolesti svalov, kĺbov či hlavy. V takom prípade pomáhajú lieky obsahujúce paracetamol, ako je PARALEN® 500.

Vyskúšať môžete aj PARALEN® GRIP chrípka a bolesť, ktorý znižuje horúčku, odstraňuje bolesti, uvoľňuje upchatý nos a vedľajšie nosové dutiny, odstraňuje bolesť v hrdle. Lieky značky PARALEN GRIP sa dajú kúpiť aj vo forme horúceho nápoja. Vybrať si môžete z troch príchutí: citrón, pomaranč a zázvor a echinacea a šípky.

Paralen® horúci nápoj
Kde kúpiť
DOMÁCÍ LÉČBA NACHLAZENÍ

DOMÁCA LIEČBA NACHLADNUTIA

Okrem liekov, ktoré vám uľavia od symptómov nachladnutia, nezabudnite hlavne veľa odpočívať. Zostaňte v teple a pokoji. Dôkladne sa vyspite, dopĺňajte tekutiny a doprajte svojmu telu ľahšiu stravu plnú výživných látok a vitamínov. Aby ste uľavili upchatým dutinám, môžete sa naparovať. Stačí si napríklad dopriať pred spaním horúcu sprchu. Bolesť v hrdle môžete zmierniť aj kloktaním alebo pomocou pastiliek či cukríkov z lekárne. Čím skôr začnete s liečbou, tým pravdepodobnejšie je, že si s nachladnutím rýchlo poradíte.

Ak ste nachladnutí, vyhnite sa liečbe antibiotikami. Tie totiž pomáhajú proti infekciám bakteriálneho pôvodu. Nachladnutie má vírusový pôvod. Antibiotikami by ste svoje telo zbytočne zaťažili.

Ak vaše príznaky trvajú dlhší čas, než je obvyklé, zhoršujú sa, máte ťažkosti s dýchaním alebo sa objavujú nové komplikácie, kontaktujte svojho lekára.

AKO DLHO TRVÁ NACHLADNUTIE A ČO PREDLŽUJE LIEČBU

Bežné nachladnutie obvykle trvá okolo troch až siedmich dní. Niekedy sa však trvanie ochorenia môže natiahnuť. Na vine je hneď niekoľko okolností.

Nedostatočný odpočinok

Je možné, že neodpočívate dostatočne, aby sa vaše telo mohlo popasovať s infekciou a zregenerovať sa. Najmä v prvých troch dňoch by ste sa mali šetriť a myslieť predovšetkým na svoje zdravie, aby ste trvanie choroby skrátili.

Dehydratácia

Ďalším dôvodom, prečo sa váš stav nelepší, môže byť dehydratácia. Potenie či vylučovanie hlienu odvádza z vášho tela tekutiny. Lenže vďaka zavodneniu ľahšie uvoľníte hlieny v nose aj v hlave a môže vás prestať bolieť hlava. I napriek bolesti v hrdle si doprajte dostatočný prísun nápojov a pomôžte svojmu telu rýchlejšie do bežného života. Ale pozor: medzi tekutiny sa nepočíta káva či alkohol.

Stres

Inou prekážkou medzi vami a zdravím je stres – najmä ten dlhodobý. Človek, ktorý žije hektický a stresujúci život, je náchylnejší na nachladnutie. Starosti a na ne naviazané reakcie imunitného systému potom komplikujú liečbu väčšiny chorôb.

Liečba nesprávnej choroby

Skôr ako siahnete po liekoch a naordinujete si liečbu, presvedčte sa, že viete, čo vlastne liečite. Znie to triviálne, ale nachladnutie si ľudia často pletú s chrípkou. Nádchu sprevádzajúcu nachladnutie si môžete zameniť za alergiu. Ak si nie ste istí, kontaktujte svojho lekára alebo lekárnika a opíšte mu svoje symptómy.

AKO NACHLADNUTIU PREDCHÁDZAŤ

Počet nachladnutých ľudí sa zvyšuje v zimnom období. Stojí za to urobiť niekoľko preventívnych opatrení, ktoré vám pomôžu toto obdobie prečkať v plnom zdraví.

Z dlhodobého hľadiska je dôležité dôkladne odpočívať a dobre spať, zdravo jesť a dopriať si pravidelný pohyb.

Najmä v zime si okrem častého umývania rúk nezabudnite zároveň dezinfikovať displej telefónu. Nezabudnite ani na povrchy, ako sú kľučky na dverách alebo doska v kuchyni na pracovisku. Jedzte a pite iba z vlastného riadu a prípadne rýchlo odpracte použité vreckovky. Nezdieľajte s ostatnými počítače alebo uteráky. Ak je to možné, vyhýbajte sa zaľudneným nevetraným priestorom.

A ak máte podozrenie, že ste sa nakazili nejakým vírusom, izolujte sa a noste na verejnosti respirátor.

JAK NACHLAZENÍ PŘEDCHÁZET

ČÍTAJTE ĎALEJ