VYČERPANOSŤ,
ÚNAVA
& BOLESTI HLAVY

AKO SPOLU SÚVISÍ VYČERPANOSŤ, ÚNAVA A BOLESTI HLAVY?

Napriek tomu, že sa dnes fyzickej práci venujeme oveľa menej ako v minulosti, vyčerpanosť či únava je stále väčšou súčasťou našich životov. So všetkými podnetmi, napätými termínmi a hektickým životným štýlom nie je dostatok času na odpočinok.

vyčerpanosť spôsobuje hektický životný štýl

V našej hektickej modernej dobe je vzácne nájsť niekoho, kto vyčerpanosť nikdy nezažil. Hoci sa táto fráza často používa na označenie fyzickej únavy, môžeme sa stretnúť aj s emocionálnou a duševnou únavou, hlavne keď sa venujeme fyzickej aktivite, ako je šport alebo cvičenie. Môžeme tiež zažiť vyhorenie, či už z práce, alebo kvôli vykonávaniu príliš veľa úloh a aktivít. Existuje mnoho náznakov vyčerpania, ako je pomalší pohyb a myslenie, emočné odpútanie a zlá motivácia. Smutnou pravdou je, že plne rozvinuté vyhorenie zažíva stále viac jedincov. Jedným z najčastejších príznakov únavy sú bolesti hlavy. Medzi únavou a bolesťou hlavy existuje vzájomný vzťah, a často idú ruku v ruke. V tomto článku vám povieme, čo potrebujete vedieť o tomto zdravotnom stave a čo robiť s bolesťami hlavy a únavou.

Únava jedná sa často o subjektívny pocit

AKÝ JE VZŤAH MEDZI BOLESŤAMI HLAVY A ÚNAVOU?

Definovať únavu môže byť zložité, a dokonca ani lekári nemajú konkrétnu predstavu. Často však ide o subjektívny pocit, ktorý môže byť:

  • Mentálny alebo emocionálny, pretože únava sa môže prejavovať príznakmi ako sú problémy so sústredením a pamäťou, poruchy kognitívnych funkcií a nedostatok emočnej stability.
  • Fyzický, keď sa únava prejavuje nedostatkom sily, svalovou slabosťou, stratou energie a má za následok nižšiu vytrvalosť.

Medzi únavou a fyzickou bolesťou existuje priama súvislosť vrátane bolesti hlavy. Tu je niekoľko prípadov, kedy môže byť bolesť hlavy spôsobená únavou:

Keď únava spôsobuje migrény

Únava alebo jedna z jej mnohých príčin, ako je príliš veľa fyzickej aktivity, málo spánku alebo stres, patrí medzi hlavné spúšťače migrény. Mnoho pacientov navyše silnú únavu pociťuje pred záchvatmi migrény.

Únava ako počiatočné štádium migrény

Migréna zahŕňa únavu medzi svoje príznaky v poslednej fáze záchvatu, nazývanej postdromálne štádium. Napriek tomu, že epizóda migrény sama o sebe predstavuje pre telo veľký stres, príchod únavy môže byť dôsledkom zložitejších príčin.

AKÉ ĎALŠIE PRÍZNAKY SA MÔŽU VYSKYTNÚŤ PRI ÚNAVE A BOLESTIACH HLAVY?

Keď sa rozvinie migrenózna bolesť hlavy, môže byť sprevádzaná aurou, nevoľnosťou, únavou a závratmi. Okrem oslabenia tela môže nevoľnosť ešte viac sťažiť vstrebávanie liekov, pretože je možné, že pri migréne aj vraciate.

Ďalšie príznaky, ktoré môžete mať a ktoré sprevádzajú únavu a bolesti hlavy, sú:

Svalová slabosť

Bolesť hlavy a celková oslabenosť tela spolu môžu úzko súvisieť, pretože rôzne typy bolestí hlavy môžu spôsobiť pocit celkovej slabosti, zatiaľ čo samotná únava sa môže prejaviť ako svalová slabosť.

Potenie

Bolesti hlavy, potenie a únava sa zvyčajne objavujú, keď je potenie spôsobené záchvatom migrény alebo dôsledkom infekcií. Môžu to však byť aj príznaky hyperglykémie (príliš vysoká hladina cukru v krvi). Chronické nočné potenie môže byť spolu s bolesťami hlavy jedným z prvých príznakov hypoglykémie (príliš nízka hladina cukru v krvi). Potenie, najmä spolu s bolesťami hlavy, môže byť príznakom cukrovky alebo prediabetu. Tieto bolesti hlavy môžu byť spôsobené kolísajúcimi hladinami hormónov, vrátane noradrenalínu alebo adrenalínu. Tieto hormóny môžu zúžením krvných ciev v mozgu spôsobiť bolesti hlavy, závraty a únavu.

Nielen, že migréna a cukrovka zvyšujú pocity únavy, ale vedci medzi nimi našli aj súvislosť. Zdá sa, že ľudia s diabetom 2. typu majú zvýšené riziko migrén v porovnaní s tými, ktorí cukrovku nemajú. Migréna totiž ovplyvňuje cievny systém a prenos nervových impulzov. Potenie na čele a celkové potenie tváre počas bolesti hlavy môže tiež sprevádzať klastrová bolesť hlavy.

Bolesť chrbta

Bolesti hlavy, chrbta a únava môžu tiež úzko súvisieť. Sedavé zamestnanie, stres v práci a zlé držanie tela môžu totiž viesť k bolestiam hlavy. Tento životný štýl je však často spojený so svalovými alebo chrbticovými ochoreniami, ako je skolióza alebo prietrž chrbtice, ktoré môžu spôsobiť akútne alebo pretrvávajúce bolesti chrbta.

Zvýšená telesná teplota alebo dokonca horúčka

Ak sa súbežne objaví bolesť hlavy, zvýšená teplota a únava, môžete mať podozrenie na chrípku, silnú tenznú bolesť hlavy alebo dokonca hypoglykémiu.

ČO SPÔSOBUJE ÚNAVU A BOLESTI HLAVY?

Únava a bolesť hlavy? Často je ľahké povedať, že jednoducho potrebujeme viac spánku. Hoci nedostatok spánku môže skutočne vyvolať oba stavy, je toho oveľa viac. Poďme sa pozrieť na to, čo všetko môže spôsobiť bolesti hlavy a únavu:

Nedostatočný príjem tekutín

Dehydratácia je jednou z najčastejších príčin únavy, letargie a bolestí hlavy. Tkanivá vášho tela, vrátane mozgu, sa pri dehydratácii zmenšujú. Keď sa váš mozog sťahuje a odťahuje od lebky, vyvíja tlak na vaše nervy a tým spôsobuje bolesť. Príliš málo tekutín môže tiež spôsobiť závraty, únavu a nedostatok energie.

Migréna

Pacienti s migrénou často v prvej fáze záchvatu trpia narastajúcou únavou, ktorá môže byť neskôr sprevádzaná silnými bolesťami hlavy až zrakovými halucináciami.

Fibromyalgia

Fibromyalgia je komplexné ochorenie, ktoré môže byť sprevádzané psychickými problémami, ako je depresia alebo úzkosť. Môže tiež spôsobiť citlivosť kože, bolesť celého tela a únavu, ktorú nemožno zlepšiť ani správnym spánkovým režimom. Migréna je častým sprievodným príznakom.

Prechladnutie, chrípka, COVID-19

Prechladnutie, chrípka a novo aj koronavírus môžu tiež spôsobiť bolesti hlavy, zatiaľ čo stres aktívneho imunitného systému spôsobuje rozšírené pocity únavy. Nedávny výskum naznačuje, že od pandémie COVID-19 sa objavili aj dlhodobé bolesti hlavy, napätie alebo bolesti podobné migréne spojené s ďalšími príznakmi, ako je hyposmia (strata čuchu).

Príznaky po očkovaní

V prípade vakcín, najmä proti COVID-19, sa príznaky môžu líšiť v závislosti od jednotlivca. Medzi najčastejšie príznaky však patrí únava, bolesť hlavy, nevoľnosť alebo dokonca bolesť paží.

MÔŽU SA ÚNAVA A BOLESŤ HLAVY NAVZÁJOM OVPLYVŇOVAŤ?

Vzhľadom na to, že únava je extrémne častá, je pochopiteľné, že sa vykonáva mnoho výskumov, aby sa zistili jej príčiny a aby sa preskúmali ďalšie zdravotné stavy, ktoré s ňou môžu súvisieť. Niekoľko štúdií zistilo súvislosť medzi bolesťami hlavy a únavou v určitých situáciách. Okrem vyššie spomínanej fibromyalgie a migrény je jednou z takýchto situácií chronický únavový syndróm (CFS). Podľa Stanfordskej štúdie trpí 37 % pacientov s CFS aj migrenóznymi bolesťami hlavy. To môže byť dôsledkom vplyvu CFS na neurologický systém.

MÔŽU SA ÚNAVA A BOLESŤ HLAVY NAVZÁJOM OVPLYVŇOVAŤ?

ČO POMÁHA PROTI BOLESTIAM HLAVY A ÚNAVE

Bolesti hlavy môžu byť krátkodobo liečené liekmi proti bolesti, ako je ibuprofén alebo paracetamol. Stále je ale dôležité zistiť ich príčinu.

Akonáhle váš lekár zistí príčinu, môže vám byť odporučená nasledujúca liečba a zmeny životného štýlu:

  • V prípade psychickej únavy a nadmerného stresu môže pomôcť meditácia, dostatok odpočinku, správny spánkový režim a ovládanie techník zvládania stresu.
  • Fyzické vyčerpanie možno tiež zmierniť dostatkom spánku, fyzioterapiou a masážami.
  • Ak je príčinou vašej únavy a bolestí hlavy migréna, môžu vám pomôcť lieky proti bolesti. Ak sú sprievodné príznaky závažné, lekár môže predpísať ďalšie lieky.
  • Ak je pôvodnou príčinou fibromyalgia, hoci sa jedná primárne o ochorenie nervov, kognitívna behaviorálna terapia môže pomôcť s niektorými psychologickými príznakmi. Môže ju vykonať psychoterapeut, ktorý vám pomôže rozvinúť zdravé myslenie, zmierniť úzkosť a ďalšie nežiaduce správanie.
  • Podľa štúdie z roku 2021 môže byť pre ľudí s chronickým únavovým syndrómom účinnou liečbou terapia s postupným zvyšovaním záťaže. Ide o predĺžený cvičebný program pod odborným dohľadom, ktorý postupne zvyšuje výkon, ale vždy dbá na to, aby nedošlo k vyčerpaniu.
Paralen® 500mg tablety
Kde kúpiť

KEDY MÁM NAVŠTÍVIŤ LEKÁRA?

Únava môže byť spôsobená vašim životným štýlom, ale ak je pravidelne sprevádzaná bolesťami hlavy, neustupuje ani po dlhodobom odpočinku alebo je sprevádzaná príznakmi ako aura, zvracanie alebo zmeny nálad, mali by ste navštíviť lekára, aby určil príčinu.

AKO MÔŽEM PREDÍSŤ ÚNAVOVÝM BOLESTIAM HLAVY?

Ak únavová bolesť hlavy nebola spôsobená chorobou, zdravý životný štýl vám môže pomôcť vyhnúť sa jej tým, že budete aktívny, budete jesť pravidelne výživné jedlá, piť veľa tekutín a vyhýbať sa zlým návykom, ako je nadmerný príjem kofeínu, fajčenie a zlá spánková hygiena.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY O ÚNAVE A BOLESTIACH HLAVY

Prečo som unavený a prečo ma bolí hlava?

Únava a bolesti hlavy idú často ruku v ruke a navzájom sa posilňujú. Spolužitie oboch stavov môže naznačovať nielen to, že by ste mali viac odpočívať a pravidelne sa hydratovať, ale aj vážne ochorenie.

Aké sú príznaky bolesti hlavy z únavy?

Bolesť hlavy, ktorá sprevádza únavu, môže byť typu tupého napätia alebo stredného až ťažkého typu migrény. V týchto prípadoch je pocit fyzického a psychického vyčerpania sprevádzaný nepríjemnými bolesťami.

Čo pomáha pri bolestiach hlavy a únave?

Krátkodobým riešením môžu byť okrem dostatočného spánku, dodržiavania spánkovej hygieny a zdravého životného štýlu, aj voľnopredajné lieky proti bolesti. Ak sa u vás objavia sprievodné príznaky, ako je nevoľnosť alebo zmeny nálady, mali by ste navštíviť lekára, aby určil príčinu.

ČÍTAJTE ĎALEJ