Prejavy chrípky

Horúčka

Vysoká, ale mierne kolísajúca horúčka (hlavne pri podaní liekov proti horúčke), pretrváva 2 až 4 dni.
U starších osôb býva horúčka nižšia, naopak u detí býva horúčka veľmi vysoká.

Zvýšenú teplotu znižujeme liekmi proti horúčke, napríklad liekmi obsahujúcimi paracetamol (napr. PARALEN® 500) alebo liekmi s protizápalovým účinkom obsahujúcimi ibuprofén.

U detí používame na zníženie horúčky paracetamol vo forme suspenzie (napr. PARALEN® SUS), čapíkov (napr. PARALEN® 100) alebo tabliet pre deti (napr. PARALEN® 125) alebo lieky obsahujúce ibuprofén.

Bolest hlavy a krku

Bolesť hlavy

Častý príznak, ktorý sprevádza chrípku.

Liečime analgetikami – teda liekmi, ktoré tlmia bolesť rôzneho pôvodu.

Analgetiká môžu obsahovať rôzne účinné látky, najčastejšie sa na tlmenie bolesti používajú analgetiká s obsahom paracetamolu (napr. PARALEN® 500) alebo ibuprofénu.

Nádcha, upchatý nos

Nádcha patrí medzi včasné príznaky chrípky aj nachladnutia.

Začína ako vodnatý sekrét z nosných žliaz, neskôr sa mení na zápalový výlučok (exsudát). Farba exsudátu sa mení podľa množstva bielych krviniek (biela -> žltá -> zelená). Neskorším príznakom býva upchatý nos, ktorý je spôsobený prekrvením (kongesciou) nosných žíl a následným opuchom nosovej sliznice.

Na dekongesciu (odkrvenie a zníženie opuchu podráždenej nosovej sliznice) alebo na uvoľnenie nádchy a uľahčenie dýchania sa podávajú nosné kvapky, prípadne celkovo podávané lieky s obsahom dekongestív, teda látok znižujúcich opuch nosovej sliznice (napr. PARALEN® GRIP horúci nápoj citrón 650 mg/10 mg, PARALEN® GRIP horúci nápoj pomaranč a zázvor 500 mg/10 mg, PARALEN® GRIP horúci nápoj echinacea a šípky 500 mg/10 mg, PARALEN® GRIP horúci nápoj Novum 500 mg/10 mg, PARALEN® GRIP, PARALEN® GRIP chrípka a bolesť).

Bolesť hrdla

Býva častým príznakom nachladnutia, menej často pri chrípke. Príčinou bolesti je zápal horných dýchacích ciest spôsobený vírusovou infekciou. Prvotným príznakom je pocit podráždenia v hrdle, ktorý sa môže rozvinúť do bolesti hrdla.

Liečime liekmi proti bolesti (analgetiká), najčastejšie liekmi obsahujúcimi paracetamol (napr. PARALEN® 500) alebo analgetikami s protizápalovým účinkom obsahujúcimi ibuprofén.

Ako podpornú liečbu pri zápalových ochoreniach hltana, ústnej dutiny a ďasien môžeme použiť FLORSALMIN® (výťažok zo šalvie lekárskej).

Kašeľ

Najskôr suchý, dráždivý, postupne prechádza do vlhkého, produktívneho a spôsobuje chorým značné utrpenie. Pretrvávať môže, spolu s pocitom únavy, 1 – 2 týždne (niekedy aj viac).

Na suchý, dráždivý kašeľ používame tzv. antitusiká (lieky proti kašľu) - buď samotné alebo v kombinovaných prípravkoch. Napr. jednou z účinných látok lieku PARALEN® GRIP je antitusikum dextrometorfán.

Vlhký, produktívny kašeľ liečime expektoranciami – liekmi podporujúcimi vykašliavanie (napr. Bronchicum®).


Bolesť svalov, kĺbov

Rovnako ako bolesť hlavy býva častým príznakom, ktorý sprevádza chrípku.

Liečime analgetikami – teda liekmi, ktoré tlmia bolesť rôzneho pôvodu.

Analgetiká môžu obsahovať rôzne účinné látky, najčastejšie sa na tlmenie bolesti používajú analgetiká s obsahom paracetamolu (napr. PARALEN® 500) alebo ibuprofénu.


Únava

Únava je adaptačná reakcia organizmu, ktorá je potrebná na zamedzenie zbytočného výdaja energie. Energia je potrebná k udržiavaniu horúčky, vďaka ktorej organizmus bojuje s infekciou. Vďaka obsahu kofeínu pomáha pri únave a ospalosti produkt PARALEN® GRIP chrípka a bolesť.


Nosové dutiny

Bolesť vedľajších nosových dutín

Táto bolesť je spôsobená zápalom dutín.

Najčastejší je zápal čeľustnej dutiny, ktorý vzniká po nádche. Sprevádza ho opuch nosovej dutiny, ktorá vystiela nosovú dutinu, výtok z nosa, zhoršené dýchanie a bolesť hlavy pod očnicou.

Pri zápale čelovej dutiny sú príznaky v nose podobné, bolesť je však nad očnicou.

Pri zápale dutiniek čuchovej kosti je bolesť lokalizovaná medzi nosom a okom alebo za očnicou. Výtok z nosa nebýva veľký, lebo tieto dutinky sú malé.

Ak je zápalom postihnutá dutina klinovej kosti, bolesť je lokalizovaná za očnicou, na temene hlavy alebo až v záhlaví.

Na tlmenie bolesti sa používajú analgetiká (napr. PARALEN® 500), pri súčasnom opuchu nosovej sliznice môžeme na uvoľnenie upchatého nosa použiť analgetiká kombinované s tzv. dekongestívami - liekmi znižujúcimi opuch nosovej sliznice (napr. PARALEN® GRIP chrípka a bolesť, PARALEN® GRIP horúci nápoj citrón 650 mg/10 mg, PARALEN® GRIP horúci nápoj pomaranč a zázvor 500 mg/10 mg, PARALEN® GRIP horúci nápoj echinacea a šípky 500 mg/10 mg, PARALEN® GRIP horúci nápoj Novum 500 mg/10 mg).


Komplikácie

V priebehu chrípky môžu nastať komplikácie vyvolané samotným vírusom chrípky, alebo tzv. bakteriálnou superinfekciou (t.j. bakteriálnou infekciou, ktorá napáda vírusom oslabený organizmus).

Týmito komplikáciami sú ohrození predovšetkým rizikoví pacienti (starší ľudia, oslabení – postihnutí chronickým ochorením dýchacích ciest, trpiaci metabolickými a srdcovými chorobami).

Najčastejšou komplikáciou býva zápal priedušiek (akútna bronchitída). Zápal pľúc býva najzávažnejšou komplikáciou. Ďalej sa môžu vyskytnúť zápaly kĺbov, svalov či srdca, rôzne nervové komplikácie. Najmä u malých detí sa môžu vyskytnúť zápaly hrtanu, zápal priedušničiek alebo stredného ucha.