Deti

Odporučenou voľbou na liečbu príznakov chrípky a nachladnutia pre deti sú lieky s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu.

Značka PARALEN® ponúka široký sortiment liekov pre deti v rôznych liekových formách. U detí, ktoré majú problém s prehĺtaním tabliet PARALEN® 125, odporúčame PARALEN® SUS vo forme suspenzie s vôňou lesnej jahody. Pre najmenších sú k dispozícii čapíky PARALEN® 100 s jednoduchou aplikáciou.

Lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej môžu pri horúčkovitom ochorení užívať deti do 15 rokov len po odporúčaní lekára. Pri niektorých vírusových ochoreniach, chrípke, chrípke podobných infekciách horných dýchacích ciest a ovčích kiahňach, existuje riziko Reyovho syndrómu hlavne pri súbežnom užívaní kyseliny acetylsalicylovej. Reyov syndróm je veľmi zriedkavé, no život ohrozujúce ochorenie, ktoré si vyžaduje okamžitý lekársky zásah. Medzi klinické prejavy patrí pretrvávajúce vracanie, bolesť hlavy, poruchy vedomia.

Na liečbu vlhkého kašľa u detí je možné použiť Bronchicum®. Tento rastlinný liek obsahuje tekutý extrakt z vňate dúšky (tymianu) a z koreňa prvosienky, ktoré podporujú vykašliavanie. Vhodný je pre dospelých a deti od 1 roka.

 

Léčba - Paralen

Dávkovanie:

PARALEN® SUS

Maximálna denná a jednotlivá dávka

Vek dieťaťaHmotnosť dieťaťaJednotlivá dávka
 
Max. denná dávka
3 - 6 mesiacov 5-6 kg 72 mg paracetamolu 3 ml suspenzie 360 mg paracetamolu
7-8 kg 96 mg paracetamolu 4 ml suspenzie 420 mg paracetamolu
6-12 mesiacov 9-10 kg 120 mg paracetamolu 5 ml suspenzie 540 mg paracetamolu
1-2 roky 11-13 kg 144 mg paracetamolu 6 ml suspenzie 660 mg paracetamolu
2-3 roky 14-16 kg 192 mg paracetamolu 8 ml suspenzie 840 mg paracetamolu
3-6 rokov 17-20 kg 240 mg paracetamolu 10 ml suspenzie 1 g paracetamolu
6-12 rokov 21-25 kg 312 mg paracetamolu 13 ml suspenzie 1,5 g paracetamolu
26-33 kg 384 mg paracetamolu 16 ml suspenzie 2 g paracetamolu
34-40 kg 480 mg paracetamolu 20 ml suspenzie

PARALEN® 125

Vek dieťaťaHmotnosť dieťaťaJednotlivá dávkaMax. denná dávka
3-6 rokov 9-12 kg 1 tableta PARALENU 125
(125 mg paracetamolu)
600 mg paracetamolu
13-16 kg 1 a 1/2 tablety PARALENU 125
(187,5 mg paracetamolu)
750 mg paracetamolu
17-20 kg 2 tablety PARALENU 125
(250 mg paracetamolu)
1 g paracetamolu
6-12 rokov 21-25 kg 2 – 4 tablety PARALENU 125
(250–500 mg paracetamolu)
1,5 g paracetamolu
26-40 kg 2 g paracetamolu
12-15 rokov 40-50 kg 500 mg paracetamolu 3 g paracetamolu
nad 15 rokov ≤ 50 kg 500 mg paracetamolu 4 g paracetamolu
> 50 kg 500–1000 mg paracetamolu

Dítě

PARALEN® 100

Deti s telesnou hmotnosťou 7-13 kg:
1 čapík 3 -krát denne v najmenej 6-hodinových intervaloch

Deti s telesnou hmotnosťou 14–20 kg
2 čapíky 3 -krát denne v najmenej 6-hodinových intervaloch.

Na jednorazové podanie je dávka 10 - 15 mg/kg telesnej hmotnosti.

Celková denná dávka počas 24 hodín nemá prekročiť 60 mg/kg telesnej hmotnosti dieťaťa; rozdeľuje sa na 3 čiastkové dávky.

Tehotenstvo, dojčenie

Tehotné ženy môžu užívať tablety s obsahom paracetamolu len po konzultácii s lekárom (PARALEN® 500).

Dojčiace ženy môžu liek užívať 1 deň, dlhšie ako 1 deň môžu liek užívať len so súhlasom lekára (PARALEN® 500). Dojčenie nie je potrebné prerušiť počas krátkodobej liečby za predpokladu, že dieťa bude starostlivo sledované.

Paralen 500