Co je chřipka?

Čo je chrípka?

Chrípka patrí k najčastejším infekčným ochoreniam. Každoročne postihuje 10 % svetovej populácie a v dobe pandémie až 40–50 %. Je to závažné ochorenie, ktoré môže každoročne spôsobiť úmrtie tisícov ľudí na celom svete.

Chrípka sa vyskytuje predovšetkým v zimnom období. Na severnej pologuli, a teda aj u nás, k chrípkovým epidémiám dochádza medzi októbrom a aprílom, najčastejšie však v januári a februári. K vzniku chrípkových epidémií dochádza v zime preto, lebo ľudia sa zhromažďujú v uzatvorených, nevetraných priestoroch. Vírus chrípky prežíva dlhšie pri nižšej teplote a vyššej vlhkosti.

Pandemie chřipky

Pandémie chrípky

 • Prvá dokumentovaná pandémia chrípky začala už v roku 1510 v Afrike a rozšírila sa do celej Európy.
 • Za najväčšiu chrípkovú pandémiu sa považuje tá, ktorá prebiehala svetom medzi rokmi 1918 – 1920. Táto pandémia sa označuje aj ako tzv. „španielska chrípka“ a mala na svedomí obrovské množstvo úmrtí väčšinou na pridružený zápal pľúc (odhaduje sa cca 20 miliónov obetí, niektoré zdroje uvádzajú až 40–50 miliónov). Predpokladá sa, že zrod pandémie bol v Číne, odkiaľ sa mnoho ľudí v tomto období sťahovalo za prácou do USA. Z Ameriky sa do Európy dostala prostredníctvom amerických bojových kontingentov, ktoré sa vylodili v Európe.
 • K ďalšej pandémii došlo v roku 1957 – táto pandémia začala v Číne, odkiaľ sa cez Hongkong a Tchaj-wan rozšírila do Japonska. V zime 1957 sa už vyskytovala na severnej aj južnej pologuli a za pol roka postihla 40 % obyvateľstva celého sveta. Počet obetí tejto pandémie sa odhaduje na 1 milión.
 • V roku 1968 sa znova v Číne prudko rozbehla nová pandémia, ktorá už začiatkom roka 1969 bola v Európe, Afrike, Severnej a Južnej Amerike a Japonsku.
 • V roku 2009 začala v USA pandémia, ktorá zasiahla celý svet.

Vírus chrípky

Pôvodcom ochorenia je chrípkový vírus, ktorý sa nachádza vo veľkom množstve v sekréte dýchacích ciest a vylučuje sa pri rozprávaní, kašľaní a kýchaní.

Vírus sa rýchlo šíri v zle vetraných priestoroch s veľkým počtom osôb. Od chorého sa šíri vzdušnou cestou, kvapôčkovou infekciou. Do tela vstupuje dýchacími cestami.

Inkubačná doba (t. j. doba, ktorá uplynie od preniknutia choroboplodných zárodkov do objavenia sa prvých príznakov) je krátka (1–3 dni).

Poznáme tri základné typy vírusov chrípky:

 • Chrípkové vírusy typu A

  infikujú ľudí, hydinu a ošípané

  Chrípkové vírusy typu A

  Chrípkový vírus typu A je najviac zodpovedný za epidémie a pandémie. Je to spôsobené tým, že chrípkové vírusy typu A môžu podliehať výraznej zmene a mutácii.

 • Chrípkové vírusy typu B

  infikujú výhradne ľudí

  Chrípkové vírusy typu B
 • Chrípkové vírusy typu C

  infikujú ľudí a ošípané

  Chrípkové vírusy typu C

Čo je nachladnutie?

Nachladnutie je zápalové ochorenie dýchacích ciest, ktoré je spôsobené zväčša vírusom. V prípade nachladnutia pôvodcom ochorenia nie je vírus chrípky.

Patrí sem napríklad:

 • nádcha (rhinitída) nádcha (rhinitída)
 • zápal nosohltanu (nazofaryngitída) zápal nosohltanu (nazofaryngitída)
 • zápal dutín (sinusitída) zápal dutín (sinusitída)
 • zápal hrtanu (laryngitída) zápal hrtanu (laryngitída)

U väčšiny týchto ochorení platí, že u dospelého človeka nemajú spravidla dramatický priebeh.

Chrípka alebo nachladnutie?

Medzi týmito dvomi ochoreniami môžeme pozorovať nasledovné rozdiely:

PríznakChrípkaNachladnutie
Horúčka Vysoká nad 38 °C Tel. teplota obvykle do 38 °C
Bolesť hlavy Častá Iba občas
Nádcha S rôznou frekvenciou Veľmi často
Zimnica Áno Málokedy a krátkodobá
Kašeľ Častý, dráždivý, úporný Častý
Bolesť v hrdle Minimálne Často
Bolesť kĺbov a svalov Áno Vzácne
Pľúcne a mimopľúcne komplikácie Áno Vzácne
Nástup ochorenia Rýchly nástup príznakov Skôr pozvoľný nástup príznakov