7 rád na obdobie chrípok

  1. Majte na pamäti potrebu zvýšeného prísunu vitamínu C (napr. CELASKON® LONG EFFECT). Užívanie CELASKONu LONG EFECT skracuje dĺžku trvania a predovšetkým znižuje závažnosť chrípky a nachladnutia.
  2. Pri stavoch typických pre chrípku a nachladnutie (horúčka, malátnosť, bolesti hlavy a kĺbov, kašeľ, nádcha, upchatý nos a pocit zaľahnutého ucha) sa izolujte v rámci možností od svojho okolia. Zostaňte ležať v teple a v pokoji, doprajte si veľa spánku.
  3. Zaistite si dostatočný príjem tekutín.
  4. Pri liečbe chrípky a nachladnutia sa používajú lieky, ktoré zmierňujú príznaky týchto ochorení. Výhodné sú hlavne kombinované lieky (napr. lieky z rady PARALEN® GRIP), ktoré obsahujú viac účinných látok, a tak môžu vďaka svojmu zloženiu pomáhať od viacerých príznakov naraz (horúčka, upchatý nos, bolesť alebo kašeľ).
    O ich výbere sa poraďte s lekárnikom, prípadne telefonicky so svojím lekárom. Je nutné kontrolovať, aby ste neužívali súbežne viac liekov obsahujúcich paracetamol, a predišli tak riziku nadmerného užitia paracetamolu.
  5. Ak ani po troch dňoch sprievodné príznaky chrípky, najmä zvýšená teplota, neustupujú, navštívte svojho ošetrujúceho lekára.
  6. Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom pri kašlaní a kýchaní. Chorý človek vylučuje veľké množstvo vírusu z dýchacích ciest najmä v prvých dvoch dňoch ochorenia. Buďte preto ohľaduplní k svojmu okoliu a venujte pozornosť tomu, aby ste nešírili chrípku ďalej.
  7. Po ústupe chrípky a po období rekonvalescencie si dajte predsavzatie, že sa zameriate na celkové zlepšenie svojho zdravotného stavu. Napríklad môžete začať s pravidelným pohybom, cvičením, otužovaním a dbať na dostatočný prísun vitamínov, najmä vitamínu C.7 rad pro období chřipek